Lõõgastav puhkuseperiood hakkab lõppema ning meil kõigil seisab ees tegus õppe- või tööaeg. Paljude jaoks aga naasevad koos töö või õpingutega ka füüsilised probleemid, mis on seotud kas selja, jalgade või kaelaga, põhjustatud pidevast sundasendist. Pilatese treeningsüsteem aitab vaegustest vabaneda nii noorel kui vanal, mehel kui naisel.
Oma raamatu “Tagasi ellu kontroloogia abiga” (“Return to Life Through Contrology”) avalõigus kirjutas Joseph Pilates : “Füüsiline tervis on õnneliku elu võti. Meie arusaam füüsilisest tervisest on kogu keha terviklik arendamine ja vormi säilitamine koos terve vaimuga, mis aitab meil loomulikult, lihtsalt ja rahuldustpakkuvalt teha oma igapäevatoimetusi spontaanse innu ja naudinguga.”
Keha võimekus pole vaid ainult harrastus- või tippsportlaste jaoks. Meie igapäevaelu vajab füüsilist jõudu, vastupidavust, liikuvust, koordinatsiooni ja üldist head tervist. Istuv eluviis, ületöötamine ja -söömine, stress vähendavad füüsilist võimekust ja elukvaliteeti, vähendavad elurõõmu ja hakkamasaamist elus. Oma karjääri jooksul töötas Joseph Pilates selle vältimiseks välja enam kui 600 harjutust kõigi lihasgruppide jaoks inimese kehas. Tema juhtmõtteks oli, et hea tervise eesmärgil tuleb tegeleda tervikuga – keha, vaimu ja mõistusega. Pilatese treeningute tulemuseks seevastu on üleüldine parem lihastoonus ja tugevamad lihased, vähenenud lihaspinge, tugev ja paindlik selgroog, suurenenud liigeste liikuvus, koordinatsioon ja tasakaal. Pilates hoiab korras vereringe, tugevdab kopse, suurendab vastupidavust, vähendab pingeid ning alandab stressi.
Pilatese meetod võimaldab kasvatada üldist vormi, mida ei saa saavutada vaid ühe spordialaga tegelemisel. Joseph Pilates treenis vigastustest välja kuulsaid sportlasi kõige erinevamatelt spordialadelt, tantsijaid ja artiste, kes õige treeninguga said tagasi tippvormi ja tegid veel paremaid sooritusi. Pilates aitab parandada õnnetusjuhtumite järgseid ja spordivigastusi, pahkluu, puusa- ja põlveliigese vigastusi ning nikastusi, nihestusi ja lihaserebendeid. Lisaks mitmetele muudele probleemidele on pilatesest abi ka lihaspingete, kroonilise kaela-, õla-, selja- ja istmikunärvivalu, kõõlusepõletiku, lihasreuma, puusa- või põlveliigeste operatsiooni või väljavahetamise ning isegi skolioosi, osteoporoosi, artriidi, Sclerosis Multiplexi, Parkinsoni tõve ja astma korral.
Pilatese meetod ei ole pelgalt füüsilise tervise režiim mõtestamata harjutuste kogumiga, see on terviklik lähenemisviis heaolule ning elukestvale enesearendamisele.
„Aktiivse istumisaja alguseks on meie pilatese õpetajal, Kaia Heinlehel mitu sõbralikku soovitust,“ soovitab Keila Teraapiakeskuse juht Kadri Tomera. „Jälgige enda istumise asendit – et see oleks kehaga otse, jalad taldadega maas paralleelselt, toetudes võrdselt mõlemale tuharale. Selg tuleb hoida sirge või seljatoele toetatud. Vähemalt iga tunni järel tuleks tõusta ja liikuda. Sirutage end, sirutage käsi üles, tehke puusaringe ja kõndige treppidest kui võimalik.“
„Kõige parem on,“ lisab Kaia Heinleht „hakata tegelema pilatesega aegsasti, enne tervisprobleemide tekkimist“.